הכנס שם
הכנס טלפון
אימייל
captcha
הקלד קוד

חקירות כלכליות

השוק הפיננסי מלא בנוכלים אשר מיומנים בשיטות שונות להעלים את הכספים והנכסים שעמלנו קשות להשיגם. חוקרים פרטיים רבים מתמחים בנושא חקירות כלכליות.

זוכרים את סרטי הפיראטים הישנים? סיפורים של חיפוש מטמון שהוחבא באי-בודד בעזרת מפה מסתורית וסודית. העולם של היום אמנם מתוחכם בהרבה וכספים נשמרים אמנם במדיה דיגיטלית ולא בתיבות מטמון, אך עם זאת החיפוש אחר כספים אבודים הינו מסובך לא פחות. לעיתים אפילו חיפוש אחר הכנסה, או חשבון בנק של אדם שחייב מזונות לאשתו עלולה להתגלות כמסובכת להפליא. חוקרים פרטיים מיומנים כבר מנוסים בשיטות והטקטיקות השונות בהן משתמשים אנשים שחייבים כספים, או נוכלים.

חקירות כלכליות בהיקף קטן

ברמה הבסיסית ביותר של חקירות כלכליות בדרך-כלל נמצא סכומים בהיקפים קטנים יותר. סביר גם להניח כי יהיה מספר נמוך יחסית של מעורבים בדבר. אחת הדוגמאות הנפוצות בהיקף הזה, כמו שהזכרנו קודם הינה בעל שמתחמק מתשלום מזונות. באמצעות הסתרת נכסים או הכנסות מסוימות שיש ברשותו הבעל טוען כי עליו לשלם סכום נמוך בהרבה ממה שנקבע. אירוע שכזה יכול גם להיות בהיקף גדול בהרבה, למשל במקרים שמדובר בסכסוך בין בני-זוג ממעמד חברתי-כלכלי גבוה.

אותו סיפור גם עם חייבים שמסתירים כספים מהנושים שלהם. הם טוענים כי  מכל מיני סיבות אינם יכולים לשלם, זאת בזמן שברשותם נמצא הון כספי לא מבוטל.

חקירות כלכליות בהיקף גדול

במימד הזה מדובר בדרך-כלל בארגונים שונים שמנסים לבדוק מידע פיננסי על ארגונים אחרים. יכול גם להיות מצב שבו חברה מסוימת חייבת כספים לחברה אחרת, כספים אשר היא מעדיפה להסתיר מסיבותיה היא. לעיתים חברות גם רוצות לבדוק את נכסיה של חברה אחרת לפני שהן בכלל ניגשות לבצע איתם עסקים כלשהם.

חובות בהיקפים גדולים בהרבה (מיליונים) גם מצויים תחת קטגוריה זו. בעסקאות שנעשות עם חברות מחוץ-לארץ, אחד הסיכונים הגדולים הינו של 'משחקים' מהסוג הזה. פתאום הכסף לא מועבר בטוענות שונות. כשמדובר בסכומים כאלו, כל צד מנסה להשיג כמה שיותר ואינו בוחל באמצעים.

התנהלות של חקירות כלכליות

אחד השלבים המרכזיים בחקירה הינו שלב האיתור. קודם כל יש לאתר את הנכס/חשבון/מקור הכנסה של האדם/ארגון הנחקרים. חוקרים פרטיים מכירים את שיטות ההסתרה המתוחכמות ביותר.

השלב הבא הינו 'הרמת מסך' אשר שנועדה לחשוף את הקשר של אותו חייב לנכס/חשבון שאותרו.

הרעיון הוא להביא ראיות קבילות שיוכלו לסייע לתובע בבית הדין לזכות במה שמגיע לו.

חקירות כלכליות – עסק מסועף ומורכב. השאירו אותו למקצוענים.

משרד חקירות מ.ח.א.